Facebook byl založen primárně pro udržování lidských vztahů, díky nimž si lidé mohli pomáhat a to už od roku 2004. Proto tuto myšlenku nejprve aplikovali Mark Zuckerberg a Edduard Severin pouze jako možnost lepší komunikace pro studenty Harvardovy university. Tím, že se projekt velice rychle uchytil, došlo během pouhých pár měsíců k rozšíření pro vícero univerzit po USA, později i zahraniční.
Během dalších let, díky svému počtu uživatelů a oblíbenosti, se otevřel v podstatě celému světu. Lidé tak mohli hledat lépe své známé, organizovat nejrůznější hromadné akce a dávat vědět o zajímavých událostech nejen v jejich životě. Můžete jen tak přátelský “šťouchnout” svého známého na pozdrav, vysílat on-line z míst, kde se právě nacházíte a nebo jen prostě sdělovat co máte právě na srdci.
Všechno jinak
Bohužel se to může někdy celé zvrtnout. I přes snahy programátorů, kteří celé stránky hlídají, dochází k vytváření online komunit či falešných profilů, které ne vždy zajímá udržování přátelství. Už několikrát se stalo, že lidé se díky tomuto mohou stát obětí nejen kyberšikany, ale také šikany fyzické.
Pokud na to ale vývojáři narazí včas – celou akci zruší a popřípadě dají vědět příslušným orgánům a většinou těmto uživatelům zamezují do budoucna přístup k vytvoření nových profilů.
Facebookové nebezpečí
Pozor by si v případě Facebooku měli dávat především rodiče menších dětí, kterým takovou aplikaci dovolí. Děti nemusí umět rozeznat případnou hrozbu, a tím, že jsou hodně ovlivnitelné se i oni často stávají oběťmi. Mohou si za “přátele” zvolit kohokoli, proto je rozumné nastavit určité mantinely v tomto směru. Zároveň je důležité podat dětem informace o možných hrozbách – tak jako je učíme, aby neodcházeli z hřiště s nikým cizím, tak I v internetovém světě by se měli držet jen toho správného.
Nepřidávat si cizí lidi je to nejzákladnější pravidlo. Může jít o pedofila, potencionálního únosce, hackera, agresora, apod.
Krásná myšlenka
V základu celé podstaty Facebooku jde ale přeci jen o super nápad s propojením mnoha lidí a generací napříč celým světem. Pokud bychom všichni dodržovali základní pravidla, chovali se slušně a nedávali na internet velké množství zbytečností o nás, nemůže se nic hrozného stát.