Mnoho lidí má problémy s nedostatkem energie po návratu ze školy či z práce. Ztráta efektivnosti je způsobená hned několika faktory. Problém však není neřešitelný, stačí pozměnit pár návyků a přidat některé drobnosti do vašeho každodenního života.
Prvním problémem, který přispívá k nedostatku sil, je špatné stravování. Ať už jste se s tím setkali mnohokrát, je to vlastně základ pro fungování vašeho těla. Nestačí se zajíst fast foodem, existuje mnoho rychlých receptů ala „co dům dal“. Důležité je také dodržovat dostatečné dávky jídla, nepřejídat se, ale zasytit tělo.
K dostatku jídla je však důležité i pít. Pokud jste zvyklí do sebe nalévat litry přeslazených nápojů, odvykněte si a zaměňte je. Voda s citronem je samozřejmě zdravá, ale i běžná voda se šťávou (či domácí šťávy – ty jsou také zdravé) vám pomohou proti únavě. Pití vám může pomoci i při probouzení. Hned po probuzení stačí jedna malá sklenice a tělo se vám velice rychle nastartuje.
Ale už samotnou dobu učení je třeba si hlídat. Učení rozdělte na části po 20-40 minutách a mezi jednotlivé úseky vkládejte přestávky dlouhé 5-10 minut. Přestávky věnujte odpočinku, například v podobě svačiny. Vyhněte se ale tomu, abyste čas určený na odpočinek trávili v místě, na kterém studujete. Vydejte se na procházku, podívejte se na video – video ať je dlouhé tak akorát, nepřetahujte své přestávky.
Samozřejmě úseků by mělo být více. Během jednotlivých fází si vypněte mobilní telefon a pokud pracujete na počítači, otevřete si pouze jediný soubor a to ten, ve kterém pracujete. Dlouho zapřemýšlejte, jaké učení je pro vás opravdu vhodné. Jestli si více dokážete zapamatovat při učení z papíru, vlastních poznámek, nebo z počítače. Nebojte se experimentovat, jelikož jedině to vám zaručí opravdové výsledky.
A jeden malý tip na závěr – na konci učení si na poznámkový blok sepište velice stručnou osnovu a snažte se sami mluvit o tématu dle osnovy. Čím kratší bude osnova a vám hovoření o tématu půjde dobře, tím spíše uspějete u zkoušek a dalších testů.