Voda je životodárná tekutina, která je pro náš život naprosto nezbytná. Používáme ji nejen k pití, nepostradatelná je při vaření, ale také při koupání či uklízení. Je tedy jasné, že bez vody bychom nepřežili. Výzkumy ukazují, že zatímco bez jídla člověk vydrží pět dní až týden, bez vody zemře už za dva či tři dny. Tak moc je důležitá.
Mohlo by se zdát, že právě z tohoto důvodu by se voda neměla danit. Koneckonců je to věc doslova nezbytná pro přežití, a pokud by byla nějaké rodině odstřižena, ta by ji nutně musela shánět jinde.
Zároveň však, pokud si vzpomínáte na učivo základní školy, voda prochází určitým koloběhem. Neztrácí se tedy, ani nepřibývá, pouze mění formu. Bohužel, pro nás je vrcholně důležitá pouze ta tekutá, a zatímco led si doma může nechat roztát každý, ne všichni máme podmínky na to, abychom si v případě potřeby kondenzovali vodní páru.
Navíc to, že se nemění její množství, neznamená, že se nemění její rozložení. I to je důvodem, proč jsou některé oblasti postihovány suchem, zatímco jiné čelí záplavám.
Cena za vodu se zvyšuje http://www.hypoteka-bez-registru.net/cena-za-vodu-se-zvysuje/i přes výše uvedené skutečnosti. Můžeme se také ptát, proč za ni vůbec platíme. Koneckonců, jak již bylo řečeno, je to životně nezbytná surovina pro každého člověka.
Odpověď je poměrně jednoduchá. My, jako Česká republika, jsme, co se vody týče, závislí na dešťových srážkách. Na rozdíl například od Egypta nemáme velké řeky, které by nás zásobovaly vodou bez ohledu na počasí. Pokud tedy v některém roce naprší málo, jako se to děje u nás v posledních letech, máme velmi výrazný problém.
Zatímco běžný občan její nedostatek díky systému přehrad a vodáren prakticky nepociťuje, zemědělci jsou si ho dobře vědomi. Tak často skloňované sucho v krajině velmi snižuje úrodu, což se samozřejmě promítne na cenách potravin, včetně těch základních.
Je tedy potřeba s ní šetřit. Bohužel, běžný člověk jí naopak velmi plýtvá, ať již při koupání nebo sprchování, kdy jí používá mnohem více, než je potřeba. A pokud to takto dělá většina republiky, krize se pouze prohlubuje a její nástup urychluje.
A aby stát donutil běžného občana s vodou coby vzácnou surovinou, která se může během několika let stát nedostatkovým zbožím, šetřit, zvyšuje každoročně poplatky, které za ni platíme. A nejen to. Možná se to nezdá, ale i čistírny odpadních vod a vodovody a kanalizace potřebují peníze na svůj provoz a údržbu. Koneckonců jsme jednou z mála zemí, ve které teče z kohoutku naprosto nezávadná voda, kterou je možno i bez převaření pít.
Proto si jí važme a snažme se jí šetřit. Tím nejen pomůžeme naší přírodě, nýbrž i dopomůžeme ke snížení částky, o kterou se každý rok její cena navyšuje. Ano, jeden člověk příliš nezmění. Ale když nás bude mnoho, rozdíl bude znát. Tak do toho!