Možná, že následující řádky vám připomenou situaci, která se odehrála ve vaší kuchyni.
Představte si, že jste si právě zakoupili nerezovou pánev. Opravdu kvalitní výrobek, o němž víte, že má speciální anti adhezní povrch, a že se vyplatí o ni pečovat s láskou a s pochopením. Pánev jste „vypálili“ a začali na ní smažit třeba bramboráky nebo palačinky. Skutečně se osvědčila, nezklamala vás a ani bramborák, ani palačinka se nepřipálily a vaše rodina měla z pokrmů skutečný požitek.
Jenže při rozehřívání pánve se při vyšší teplotě na vnitřní straně na stěnách usadila vrstva spáleniny, která se ještě zvětšila v průběhu smažení na vyšší vrstvě tuku. Bohužel pro nerezové nádobí poměrně běžný jev, kterému se dá někdy stěží zabránit. Co s tím? Pánev vypadá po prvním dnu, jako kdybyste ji vyhrabali někde na skládce.
Naštěstí existuje pomoc, a tu naleznete na sociálních sítích, zejména na YouTube. Právě zde se totiž někteří lidé pochlubili podobnou zkušeností, a radí vám, abyste odložili všechny abrazivní mycí prostředky, louhy a silné kyseliny, a sáhli po docela obyčejné prací sodě.
Hydrogenuhličitan sodný neboli sodu, nasypete do pánve cca v množství 100 gramů, zalijete vodou a vodu se sodou přivedete v pánvi do varu. Necháte takto povařit asi 5 minut a poté poměrně snadno zbytky nečistot setřete kuchyňskou houbičkou.
Video si stáhněte
Některá instruktážní videa, která se zabývají čištěním nesnadno odstranitelných nečistot v domácnosti, si stáhněte YouTube video downloaderem. Mohou se pak hodit nejen vám, jako připomínka dávno zapomenutých triků, ale i dalším lidem – vaší rodině, přátelům a známým. Stahování videa je žádoucí i proto, že jeho majitel jej může kdykoli ze sociálních sítí smazat. Týká se to samozřejmě nejen domácích prací, ale jakéhokoli příspěvku na veškerá témata, která sociální sítě umožňují sdílet..