Nejvíce se prodávají základní modelové řady tiskáren, ale zájem je i o sofistikované výrobky ve vyšších cenových kategoriích. Jaké ceny můžete očekávat od jednotlivých typů zařízení?
Základní typy
Obrovský objem prodaných kusů zaujímají základní typy periferních zařízení, ať už se jedná o laserové či inkoustové tiskárny. Pořizovací náklady jsou opravdu velmi nízké, většinou ceny padají až pod hranici výrobních nákladů, například multifunkční inkoustovou tiskárnu od výrobce HP s barvou do tiskárny HP 650 již pořídíte za necelých 1500 korun a pokud neočekáváte velké tiskové objemy a nakupujete tento výrobek pouze pro občasné využívání, ani vyšší ceny spotřebního materiálu nebudou představovat značné investice, zvláště pokud využijete osvědčených alternativních (kompatibilních) náplní.
Základní typ těchto zařízení postačí například dospívajícím dětem a studentům, pro připojení k domácímu počítači, kdy je nutné občas obtisknout na papír doklad, fakturu, vytisknout obsah e-mailu atp.
Pokud vystačíte s černým tiskem a využíváte zařízení pouze jako domácí kancelář, kde převažují textové soubory, netisknete fotografie, ani nevyžadujete kopírku či skener (funkci kopírky a skeneru zastane např. i mobilní telefon), vyplatí se investovat do základního modelu laserové tiskárny. Ta vychází rovněž do půl druhého tisíce korun a navíc vykazuje velmi levný provoz. Obecně jsou černé tonery levnější, než náplně do inkoustových tiskáren.
Zařízení pro pokročilé uživatele
Pro častější využívání, zvláště v kancelářích, nebo v domácnostech, kde lidé často zpracovávají a tisknou fotografie, jsou určeny již lépe vybavené přístroje. Pracují s vyšším rozlišením a mají k dispozici funkce, které u základních modelů chybí. Taková inkoustová multifunkční zařízení se pohybují v cenách od tří tisíc korun, a pokud uvažujete o barevné multifunkční „laserovce“, počítejte s vyššími pořizovacími náklady nad 5 tisíc korun.