Nemá smysl podrobně popisovat, co s naším organismem udělá trocha nebo více alkoholu, nebo jiných omamných látek. Všichni víme, že míra pozornosti, odhadu a úsudku je závislá na stavu naší mysli a nikdy po požití alkoholu nebude na takové úrovni, jako za střízliva. Pozor si musíme dát i na zbytkový alkohol, protože každý máme jiné odbourávání alkoholu. Musíme přihlédnout na jeho množství a druh alkoholu, který jsme vypili, na svou hmotnost, na aktuální zdravotní stav a užívání některých léků. Další ovlivňujícím faktorem může být, co jsme jedli, jak rychle jsme pili nebo v jakém psychickém rozpoložení jsme zrovna byli. Ženy mají oproti mužům nevýhodu, protože jejich odbourávání je asi o 15 % pomalejší.
Pro nečekané a většinou neplánované situace bychom měli mít s sebou alkoholtester a zkontrolovat si před jízdou, jak na tom jsme. Jaký alkoholtester bychom tedy měli mít, když třetina testovaných alkoholtesterů není spolehlivá, a to jak v levnější řadě, tak i v té dražší řadě?
Vybraný přístroj by měl být spolehlivý a stabilní. Jeho senzor může být:
· Polovodičový – starší typ, jednodušší
· Elektrochemický – nový typ, dokonalejší, doporučovaný, spolehlivý a stabilní
Kvalitní alkoholtester nám změří i hlubokoplicní vzduch. Před jeho měřením se musíme pořádně nadechnout. Důležitým parametrem je kalibrovatelnost. Bez ní nemůžete přístroji dlouho věřit, a proto se nemůže používat dlouhodobě. Dalšími vlastnostmi, které by alkoholtester měl mít, je přesnost, selektivita a vyměnitelný senzor. Měl by nám ukázat také rozlišení, měřící rozsah a zobrazit naměřené hodnoty na displeji. Hodit se bude i paměť a přenos dat do počítače nebo k vytisknutí.
Rozdílný tester si koupíme, když kupujeme pro svou vlastní potřebu nebo pro potřebu více lidí. Jiný pořídímedo podniku, kde jej budeme využívat často pro velké množství lidí.
Nikdy však nepodceňujme kontrolu před jízdou. Může nám jít jak o řidičák, tak i o život.