Po nich potopa?

Nadejde předvánoční a vánoční doba a nejeden z našinců začne vyšilovat. Najednou utrácí jako smyslů zbavený, i kdyby měl doma vše, nakupuje další a další věci, a i když není na nesmysly, náhle si kupuje i nevyužitelné věci. A nejednou se stává, že kupuje hory darů i lidem, s nimiž toho jinak má pramálo společného, respektive jichž se po zbytek roku třeba i straní. Protože „se to tak přece dělá“.
dolarové peníze


Nadejdou zkrátka (ne nezbytně jenom) Vánoce a řada lidí rozfofruje peníze, našetřené v uplynulém období. A ani pak se takoví lidé nejednou nezastaví a nakupují dál a dál. Díky půjčkám, samozřejmě.

Je tu velké množství lidí, kteří jsou schopni se zadlužit i jenom kvůli tomu, aby mohli těm kolem sebe, respektive i sobě samotným, koupit něco výjimečného, na co právě nemají a jen tak mít nebudou. A až příliš často se podobným způsobem nakupuje i kdeco, co následně nenalezne uplatnění, co je zbytečně drahé a nic víc.

Prý už se v našem národě každý desátý člověk někdy zadlužil právě kvůli Vánocům. Jen aby měl právě na vánoční dárky.

Takže ony . A berou si je nejenom zodpovědní lidé, ale nejednou i blázni, jimž jde výhradně o to, aby o Vánocích zazářili, nemaje ani tušení, jak že vlastně později půjčené peníze splatí.
hodiny na zdi
Takové vánoční půjčky si prý vesměs berou nezodpovědní mladí lidé do šestadvaceti let věku, tvořící kupříkladu v roce 2017 více než čtvrtinu podobných dlužníků. Ti nejspíš o Vánocích propadnou euforii a ženou se za hmotnými statky, za pozlátkem. Na rozdíl třeba od seniorů, kteří se ve zmíněném roce navzdory svým nízkým penzím zadlužovali jenom minimálně a spolu s lidmi nad pětapadesát let věku tvořili jen asi tři procenta podobných dlužníků.

Osmnácti- až šestadvacetiletí se prý zadlužují kvůli Vánocům víc a víc. A zpravidla si v roce 2017 půjčovali kolem deseti tisícovek, jež jim následně nejednou udělaly ze života docela peklo.

Především kvůli těmto trendům byly od roku 2018 zavedeny změny v legislativě, jež měly přinést pozitivní efekt. Každý poskytovatel půjček dostal nově povinnost zveřejnit roční procentní sazbu nákladů (RPSN) u nabízených spotřebitelských úvěrů, aby si mohli zájemci v předstihu spočítat, jaké budou podmínky, kolik budou splácet a kolik celkově přeplatí. Aby si včas ověřili, zda na to budou mít.

Ovšem dopadlo to tak, jak to dopadlo. Jak to dopadnout muselo. Protože když se někdo zblázní do darů, jež jsou nad jeho možnosti, počíná si jako blázen a nějaké číslo u RPSN navrch už to nezachrání.